O nakazie zwolnienia z aresztu
Dr Piotr Kładoczny - koordynator Programu Interwencji Prawnej w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka
Co jakiś czas do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka zgłaszają się osoby ze skargami na zbyt późne zwolnienie z aresztu śledczego w wyniku uchylenia wobec nich lub ich bliskich środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Jest zrozumiałe, że osoby pozbawione wolności, zwłaszcza gdy czują się niewinne, chcą jak najszybciej opuścić jednostkę penitencjarną. Tymczasem zdarza się, że między wydaniem postanowienia sądu o uchyleniu środka a faktycznym powrotem na wolność mija nawet kilka dni.
Szerszej opinii publicznej problem ten ukazał się w całej pełni w znanej sprawie żołnierzy aresztowanych w związku z tragedią w Nangar Khel. Mimo wydania postanowienia o zwolnieniu z tymczasowego aresztowania w piątek żołnierze zostali zwolnieni dopiero w następnym tygodniu. Opóźnienie to spowodowała konieczność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta