Robotnikowi dajemy fartuch służbowy i kask ochronny
Mamy obowiązek przekazać pracownikowi odzież i obuwie robocze, gdy jego własny ubiór może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu albo jest to niezbędne ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy
Wynika tak z art. 2377 § 1 kodeksu pracy. Jest konieczne przy tym ustalenie rodzajów odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie jest niezbędne na określonych stanowiskach. Nakazuje to art. 2378 § 1 kodeksu pracy. Czynimy to w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeżeli taka w firmie nie funkcjonuje, z podwładnym wybranym w tym celu przez załogę (art. 23711a § 1 pkt 4 kodeksu pracy). Zgodnie z art. 1041 § 1 pkt 1 k.p. odpowiednie postanowienia w tej sprawie powinny się znaleźć w regulaminie pracy. W praktyce ustalenia co do rodzajów odzieży i obuwia roboczego przysługującego na poszczególnych posadach określamy w tzw. tabelach norm przydziału. W świetle art. 2379 § 1 k.p. nie wolno nam dopuścić do pracy osoby bez odzieży i obuwia roboczego przewidzianych do używania na danym stanowisku.
przykład 1Praca na hali produkcyjnej przy wytwarzaniu mikroprocesorów nie jest brudząca, ale przy jej wykonywaniu trzeba zachować wysoką sterylność. Osoby zatrudnione na stanowiskach robotniczych muszą otrzymać odzież i obuwie robocze ze względu na wymagania technologiczne, a nie ryzyko zniszczenia lub zabrudzenia własnych strojów.
W praktyce coraz częściej wprowadzamy u siebie obowiązek noszenia odzieży służbowej np. ze względów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta