Ze skierowaniem od specjalisty
Do sanatorium po zawale serca albo z chorobą zawodową
Sanatoriów jest w naszym kraju wiele jak Polska długa i szeroka – od Bałtyku po Sudety i Beskidy. Mnogość nie oznacza jednak, że uzdrowiskową miejscowość można dowolnie wybierać – sensowne leczenie sanatoryjne musi odbywać się wyłącznie z zaleceń lekarskich i pod ścisłą lekarską kontrolą.
Lek. med. Bartłomiej Piechowski-Jóźwiak, kierownik ds. medycznych w centrum medycznym Lux Med w Warszawie, tłumaczy, że turnusy w uzdrowiskowych szpitalach czy sanatoriach przeznaczone są dla osób ze schorzeniami układu kostno-stawowego, mięśniowego, tkanki łącznej, układów: nerwowego, krążenia, układu oddechowego oraz dla chorych z zaburzeniami wydzielania wewnętrznego i przemiany metabolicznej, a także dla osób po przebytych urazach czy zatruciach. Wskazania do leczenia sanatoryjnego są precyzyjnie określone na podstawie Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-10).
Przeciwwskazania do pobytu w sanatorium to m.in. ostre lub przewlekłe choroby zakaźne, ropne infekcje laryngologiczne, grzybice skóry, żółtaczka, nasilona niewydolność krążenia i oddychania, niewydolność wątroby, nerek, ciężkie zaburzenia krzepnięcia, choroby psychiczne, alkoholizm, narkomania, padaczka z częstymi napadami, czynna choroba nowotworowa czy ostre, zapalne i niedokrwienne choroby kardiologiczne. Do leczenia uzdrowiskowego nie są również kierowane kobiety w ciąży i karmiące piersią.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta