Nie pobieramy zaliczek na podatek dochodowy od obowiązkowych rekompensat
Z kwot, jakie wypłacamy podwładnym na podstawie powszechnych przepisów bhp, nie zabieramy podatku dochodowego. Dotyczy to również stroju firmowego recepcjonistki czy kelnera, które szef kazał im nosić
Zasadą jest, że wszystkie świadczenia, jakie pracownik od nas dostaje w związku z łączącym nas stosunkiem pracy, są jego przychodem. Bez znaczenia jest to, czy są to wypłaty pieniężne, świadczenia w naturze nieodpłatne bądź częściowo odpłatne, czy ich ekwiwalenty. Zasadniczo wszystkie są opodatkowane. Zwolnienia wymienia wprost art. 21 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm., w skrócie ustawa o PIT). Przede wszystkim w grę wchodzą ekwiwalenty przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy lub wynikające z zasad bhp, pod warunkiem że:
- zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw,
- przysługują osobom pozostającym w stosunku służbowym i są przyznane na podstawie odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.
Za odzież ochronną
Zasadniczo musimy dać zatrudnionemu:
- środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników w środowisku pracy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta