Zdrowy mróz na receptę
Po zabiegu czułam się jakbym była młodsza, sprawniejsza. Chodzenie po schodach nie sprawiało mi bólu. Droga do sklepu była mniej męcząca, a zakupy lżejsze – opowiada pani Alina cierpiąca na zwyrodnienie stawów, której reumatolog zapisał na próbę dziesięć zabiegów w komorze krioterapeutycznej. Na czym polega to cudowne działanie krioterapii?
Pionierami w leczeniu zimnem byli starożytni Egipcjanie. Medycy lodowatymi kompresami leczyli obrzęki. Znali też przeciwbólowe właściwości zimna.
Po raz kolejny leczenie zimnem odkryli dla świata Francuzi. Pracujący na frontach wojen napoleońskich felczerzy rannych i cierpiących z bólu żołnierzy zalecali okładać lodem.
Współczesną karierę leczenia zimnem, zwanego krioterapią, zawdzięczamy Japończykom. To w tym kraju 30 lat temu Tohiro Yamauchi z Oito skonstruował pierwszą komorę krioterapeutyczną. Stosowana była do leczenia chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Z kraju Kwitnącej Wiśni wieść o skuteczności lodowej terapii dotarła do Europy – do Niemiec. W Polsce po raz pierwszy zastosował ją prof. Zdzisław Zagrobelny ze swoim zespołem z Katedry Rehabilitacji wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Było to w 1983 roku.
Szejker dla krwi
Od kilku lat panuje moda na zabiegi krioterapeutyczne. W tej chwili w Polsce działa blisko 30 ośrodków, które mogą się pochwalić własnymi kriokomorami. Czę`ść z nich działa w centrach rehabilitacji i w prywatnych ośrodkach specjalizujących się wyłącznie w zabiegach krioterapeutycznych ogólnoustrojowych, wykonywanych w kriokomorach jedno lub wieloosobowych. Leczy się w nich też miejscowo przy użyciu specjalistycznych dmuchaw....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta