Za poważne niedociągnięcia wobec załogi szef zapłaci nawet 30 tysięcy złotych
Gdy inspektor pracy stwierdzi w firmie uchybienia, które jednocześnie stanowią wykroczenie przeciwko prawom pracownika lub co gorsza przestępstwo, dostaniesz mandat lub będziesz miał sprawę w sądzie
Niewykluczone też, że o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zawiadomi prokuraturę. O tym, czy pracodawcy grożą takie konsekwencje, może zorientować się już podczas lektury protokołu z kontroli. Warto więc wiedzieć, za które nieprawidłowości grożą grzywny, a które stanowią przestępstwo przeciwko prawom podwładnego.
Kumulacja wykroczeń
Niektóre ze stwierdzanych przez inspektorów podczas kontroli naruszeń prawa pracy, legalności zatrudnienia lub przepisów i zasad bhp stanowią jednocześnie wykroczenie przeciwko prawom pracownika.
Ustawowa definicja tego pojęcia przewiduje, że jest nim czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia, zagrożony karą aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5 tys. zł lub nagany (art. 1 kodeksu wykroczeń, DzU z 2007 r. nr 109, poz. 756 ze zm., dalej k.w.).
Warto pamiętać, że przesłanką odpowiedzialności za wykroczenie jest wina sprawcy. Jeśli danej osobie nie można jej przypisać, inspektor nie zastosuje wobec niej takiej sankcji.
Przykład 1Kontrola wykazała, że pracownik świadczył pracę w szóstym dniu tygodnia. Pracy tej nie zrekompensowano mu innym dniem wolnym od pracy. Jednocześnie jednak inspektor stwierdził, że pracownik po przepracowaniu soboty rozchorował się i do końca okresu rozliczeniowego był na zwolnieniu lekarskim. W
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta