Wolne za 1 listopada oddajemy lekarzom, ale nie pedagogom
Nie wszyscy pracodawcy musieli udzielać wolnego za Wszystkich Świętych. Takiego obowiązku nie mają niektóre urzędy państwowe oraz dyrektorzy szkół i innych placówek oświatowych
Na wolnym skorzystają natomiast lekarze, pracownicy samorządowi oraz korpus służby cywilnej. Godziny robocze, które muszą przepracować w danym okresie rozliczeniowym, ustalamy bowiem na podstawie kodeksu pracy.
Mniej pracy dla samorządowców i…
Pracownicy samorządowi pracują osiem godzin dziennie i sztywno 40 tygodniowo. Wyjątek to osoby zatrudnione na stanowiskach pomocniczych i obsługi. Ci pracują przeciętnie 40 godzin na tydzień. Mimo tej różnicy wymiar czasu pracy dla jednych i drugich liczymy tak samo – na podstawie art. 130 k.p. Wynika tak z art. 31 ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1593 ze zm.). Co to oznacza dla samorządowców? Po pierwsze, ich listopadowy czas pracy obniżamy o 16 godzin z tytułu dwóch świąt (1 i 11 listopada). Po drugie, za pierwsze z nich, przypadające w sobotę, samorządowcy dostają wolny dzień w innym terminie. Przypominam jednak, że ten przywilej dotyczy pracowników, dla których sobota to dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.
A jak zapłacić pracownikom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta