Nawet gruntowny remont można od razu zaliczyć do kosztów
Zastosowanie podczas remontu nowocześniejszych technologii niż przy budowie budynku nie oznacza, że poniesione wydatki nie mogą od razu być zaliczone do kosztów. W takiej sytuacji nie zawsze dochodzi bowiem do ulepszenia
Rozgraniczenie wydatków na remont od tych, które prowadzą do ulepszenia środka trwałego, jest niezwykle istotne dla firm. Te pierwsze można bowiem zaksięgować bezpośrednio do kosztów bez względu na ich wartość. Te drugie natomiast zwiększają wartość początkową środka trwałego. Oznacza to, że są zaliczane do kosztów poprzez odpisy amortyzacyjne, co trwa wiele lat.
Obowiązują tu takie same zasady bez względu na to, czy firma opłaca podatek dochodowy od osób prawnych czy też przedsiębiorcami są osoby fizyczne.
Kiedy dochodzi do ulepszenia
Przepisy precyzują, że środki trwałe mogą ulec ulepszeniu w wyniku: przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji. Ponadto wskazują, że o ulepszeniu można mówić tylko wtedy, gdy dochodzi do wzrostu wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania. Najczęściej efektem jest dłuższy okres używania, większe zdolności wytwórcze, lepsza jakość produktów czy też niższe koszty eksploatacji.
Od reguł tych przewidziano jednak wyjątek. Dotyczy on wydatków,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta