Które wnioski o przeliczanie zasiłków musimy rozpatrzyć pozytywnie
Podanie trafia do zatrudniającego lub do ZUS
Pracownik jest zatrudniony w małej spółce z dziesięcioosobowym personelem. Domaga się wliczenia do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków nagród uznaniowych, które pominęliśmy. Powołuje się przy tym na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca br. (SK 16/06). W 2007 r. przebywał w sumie na 60-dniowym zwolnieniu lekarskim. Nie wie, do kogo ma się zwrócić z wnioskiem o przeliczenie zasiłku chorobowego. Musi też do ZUS czy wystarczy do pracodawcy, który przekaże dokumentację dalej?
Zasadą jest, że wnioski o uzupełnianie świadczeń chorobowych zatrudnieni zgłaszają swoim płatnikom. Tymi ostatnimi są podmioty, które ustalają im prawo do świadczeń chorobowych, macierzyńskich czy opiekuńczych oraz je wypłacają. W opisanej sprawie mamy do czynienia z zakładem, który 30 listopada 2007 r. zgłaszał zapewne do ubezpieczenia chorobowego poniżej 21 osób. Skoro tak, to w 2008 r. nie jest on płatnikiem zasiłków dla swojej załogi. Wynika tak z art. 61 ust. 1 i 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.). Wniosek o przeliczenie wypłaconych w 2007 r. zasiłków opisany pracownik kieruje zatem do ZUS. ∑ A co w takim razie z wynagrodzeniem chorobowym, jakie mu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta