Brak skwitowania nie powinien obciążać na wieczność
prof. Stanisław Sołtysiński, Uniwersytet Adama Mickiewicza, partner w Kancelarii Sołtysiński, Kawecki, Szlęzak
Rz: Warszawski Sąd Apelacyjny uchylił niedawno wyrok SO, który orzekł o nieważności uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy, odmawiającej absolutorium członkowi zarządu, który wyprowadził spółkę ze strat. SA stwierdził, że kodeks spółek handlowych nie pozwala stwierdzić nieważności uchwały z powództwa byłego członka władz na podstawie art. 23 i 24 kodeksu cywilnego w zw. z art. 189 kodeksu postępowania cywilnego. Czy odwołany członek może skarżyć uchwałę odmawiającą mu absolutorium?
Stanisław Sołtysiński: Podzielam stanowisko SA, że art. 189 k.p.c. nie może służyć do obchodzenia rygorów k.s.h. określających osoby legitymowane i tryb kwestionowania uchwał. Orzecznictwo SN trafnie przyjmuje, że art. 189 nie jest instrumentem stwierdzenia nieważności uchwał. W wyroku z 11 stycznia 2008 r., SN orzekł, że odwołanemu członkowi zarządu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta