Kiedy większe strefy ekonomiczne
Nowelizacja ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych miała ułatwić ustanawianie stref na gruntach prywatnych. Ale potrzebnych do tego przepisów wykonawczych ciągle nie ma – piszą aplikantka radcowska i radca prawny z Hogan & Hartson
Znowelizowana 30 maja 2008 r. ustawa o specjalnych strefach ekonomicznych (DzU nr 118, poz. 746), która weszła w życie 4 sierpnia, zwiększyła dopuszczalny maksymalny obszar wszystkich stref w Polsce z 12 tys. do 20 tys. ha i wprowadziła kryteria ustanawiania strefy na tzw. gruntach prywatnych, tj. stanowiących własność lub użytkowanie wieczyste prywatnych osób fizycznych lub prawnych.
Także grunt prywatny
Zasadą jest, że specjalną strefę ekonomiczną ustanawia się na gruntach należących do zarządzającego strefą, Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub związku komunalnego albo będących w użytkowaniu wieczystym zarządzającego. W pewnych okolicznościach dopuszczalne jest objęcie strefą gruntów prywatnych.
Do 4 sierpnia okolicznościami tymi były „ważne względy gospodarcze”. Tę nieprecyzyjną przesłankę zastąpiły określone warunki, z których co najmniej jeden musi spełnić inwestycja mająca powstać na gruntach włączonych do strefy. Tymi warunkami są:
> utworzenie określonej liczby miejsc pracy lub poniesienie nakładów inwestycyjnych o określonej wartości,
> uruchomienie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług,
> inwestycja będzie dotyczyć usług badawczo-rozwojowych, informatycznych, rachunkowości i kontroli ksiąg, księgowości (z wyłączeniem deklaracji podatkowych) lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta