Angaż pracowniczy możesz podpisać nawet w majowe święta
Przerwa między kolejnymi umowami z tym samym pracownikiem nie powinna być dłuższa niż jeden dzień. W przeciwnym razie trzeba wydać świadectwo pracy
Tak będzie, gdy stosunek pracy ustał z końcem kwietnia, a nowy nawiązano dopiero 4 maja.
Data zawarcia umowy o pracę oraz termin nawiązania stosunku pracy spędza sen z powiek niejednemu pracodawcy. Mimo że sprawa nie jest skomplikowana, to niektórzy z nich nie wiedzą, jak zatrudniać, gdy miesiąc zaczyna się od święta albo niedzieli. Tak jest właśnie w maju i listopadzie. W tym roku to pół biedy, bo weekend majowy pokrywa się ze zwykłym weekendem. Gorzej, gdy majówka trwa cztery czy nawet pięć dni. Zazwyczaj wtedy pracodawcy dają dodatkowe dni wolne, pod warunkiem że zostaną odrobione w innym terminie.
Dziś zastanowimy się, czy święto może być dniem zawarcia umowy o pracę oraz jak wyliczyć wynagrodzenie pracownika, gdy pierwsze dni miesiąca były w danej firmie wolne. Zastanowimy się również nad czasem pracy dla zatrudnionego w połowie okresu rozliczeniowego i co się dzieje, gdy w tym czasie zatrudniony kończy współpracę z firmą. Zrobimy to na przykładzie małego spożywczego marketu, w którym obowiązuje trzymiesięczny okres rozliczeniowy, obejmujący kwiecień, maj, czerwiec, a zatrudnieni pracują w podstawowym systemie czasu pracy. W maju zaplanowano następujące roszady.
SYTUACJA PIERWSZA- Przyjęcie nowej osoby. Z jaką datą podpisać umowę o pracę? Kandydat nie chce mieć przerwy w zatrudnieniu. Dlatego proponuje 1 maja. Ale to jest
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta