Ratunek dla oszpeconych
Czasami operacja plastyczna to konieczność. Zabiegi ze wskazań medycznych to główne pole działania chirurgów plastyków. One są też dla nich największym wyzwaniem
Chirurgia plastyczna ma swoje korzenie w starożytności – rozwijała się dzięki naturalnej chęci odtworzenia pierwotnego wyglądu człowieka np. po urazach. Dziś pozwala osobom z wadami wrodzonymi, zmianami powstałymi na skutek wypadków, bliznami po oparzeniach i ubytkami tkanek po wycięciu nowotworów odzyskać naturalny wygląd, poprawić jakość życia i samopoczucie.
Większość zabiegów z tej dziedziny wykonywana jest ze wskazań medycznych. Dobrze, jeśli przeprowadza je wyspecjalizowany chirurg plastyk, który operuje bez niepotrzebnego uszkodzenia tkanek (skrupulatnie dopasowane i zszyte tkanki są lepiej ukrwione, więc lepiej się goją), a wiedza i wyobraźnia przestrzenna pozwalają mu na możliwie najdokładniejsze odtworzenie uszkodzonych części ciała, staranne zamknięcie ubytku za pomocą przeszczepów skóry, plastyk miejscowych skóry i przenoszenia całych kompleksów tkanek z zastosowaniem technik mikrochirurgicznych.
Można liczyć na refundację
Operacje plastyczne ze wskazań medycznych – rekonstrukcje kończyn, fragmentów twarzy, piersi, operowanie przykurczów pooparzeniowych – są całkowicie lub częściowo refundowane przez NFZ. – A na taką operację specjaliści kierują pacjentów wtedy, gdy widzą, że organizm nie może prawidłowo funkcjonować – wyjaśnia dr Halina Berońska-Kulicka, specjalista chirurg plastyk. – Wówczas gdy na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta