Podwładny odpowie za naruszenie obowiązków
Masz dwa tygodnie od momentu, kiedy dowiesz się o przewinieniu pracownika, aby go ukarać. Jeśli się na to zdecydujesz, na piśmie pouczasz go o prawie do zgłoszenia sprzeciwu wobec nałożonej sankcji i jego terminie
Kodeks pracy przewiduje różne możliwości ukarania przez szefa pracowników, którzy nie przestrzegają dyscypliny pracy. W odróżnieniu od odpowiedzialności majątkowej, do której podwładny może być pociągnięty za wyrządzenie pracodawcy szkody, tzw. odpowiedzialność porządkowa obejmuje sytuacje, w których pracownik ze swojej winy naruszył obowiązki służbowe.
Wina i bezprawność
Aby pracownik został pociągnięty do odpowiedzialności porządkowej, jego zachowanie, łamiące dyscyplinę pracy, musi być zarówno zawinione, jak i bezprawne. Przy takich naruszeniach szefowi wolno zastosować kary porządkowe przewidziane w art. 108 k.p. Pracodawca może, ale nie musi ich stosować.
Charakter naruszenia obowiązku przesądzi o zastosowaniu tzw. kary moralnej – upomnienia lub nagany, bądź nawet kary finansowej. Ani umową o pracę, ani postanowieniami regulaminu pracy czy zbiorowymi aktami wewnętrznymi pracodawca nie może rozszerzyć katalogu kar czy reguł odpowiedzialności pracowników. Dopuszczalne jest jednak ich ograniczenie na korzyść załogi. Stosując inne kary niż określone w kodeksie, szef może narazić się na grzywnę od 1 tys. do nawet 30 tys. zł.
Upomnienie lub nagana
Stosuje się je, kiedy pracownik nie przestrzega ustalonej organizacji i porządku w pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przeciwpożarowych, a także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta