Polskie uczelnie rozwijają się dzięki funduszom europejskim
W końcu ziściło się marzenie Fundacji Rozwoju Lubelskiego Wydziału Farmaceutycznego. Ruszyła budowa nowoczesnego budynku, w którym będą się kształcić aptekarze. Stało się to możliwe dzięki pieniądzom z programu operacyjnego „Rozwój Polski wschodniej 2007 – 2013”
Robert Horbaczewski
Od 13 lat farmaceuci skupieni w Fundacji Rozwoju Lubelskiego Wydziału Farmaceutycznego im. mgr. farm. Witolda Łobarzewskiego wydeptywali ścieżki w przeróżnych instytucjach, tworząc sprzyjający klimat dla tej inwestycji. Na ten cel uzbierali również ponad 150 tysięcy złotych. Gdyby jednak nie unijne euro, inwestycja pewnie nadal nie wyszłaby poza sferę planów. Koszt budowy nowego Collegium Pharmaceuticum to około 52 mln zł. Władzom Uniwersytetu Medycznego udało się pozyskać z programu operacyjnego „Rozwój Polski wschodniej” ponad 37,8 mln zł (72 proc. kosztów). Resztę dołoży Ministerstwo Zdrowia. Studenci i wykładowcy wprowadzą się do nowego, pięciokondygnacyjnego obiektu już jesienią przyszłego roku. Doktor Włodzimierz Matysiak, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, podkreśla, że to inwestycja bardzo ważna dla uczelni, bo budynek, w którym obecnie funkcjonuje Wydział Farmaceutyczny, nie spełnia norm technicznych.
– Warunki są krytyczne. Wiele zastrzeżeń miała choćby inspekcja pracy – przyznaje dr Matysiak. Gigantyczny gmach z nowymi salami dydaktycznymi, laboratoriami i aulą na ponad 200 miejsc ma rozwiązać lokalowe kłopoty uczelni. Rektor UM prof. Andrzej Książek liczy też, że nowe warunki kształcenia farmaceutów przyciągną do Lublina także studentów z zagranicy (teraz uczą się przede wszystkim na Wydziale Lekarskim).
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta