Pijąc zakażoną wodę, można zachorować
Maria Pokorska-Lis, pediatra z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Rz: WZW to skrót od wirusowego zapalenia wątroby. Wyróżniamy kilka typów wirusa: A, B, C, D, E, G. Do zakażenia nimi może dojść drogą pokarmową lub poprzez krew. Które typy wirusa występują w Polsce najczęściej?
Maria Pokorska-Lis: Najczęściej rozpoznaje się wirusowe zapalenia wątroby typu A, B i C. Typy E i G nie stanowią w Polsce problemu epidemiologicznego i nie są rutynowo diagnozowane. WZW A przebiega jako ostre zapalenie wątroby, u małych dzieci zwykle łagodnie, często bezobjawowo, natomiast u osób dorosłych głównymi objawami są żółtaczka, bóle brzucha, zmęczenie, osłabienie, złe samopoczucie, nudności, wymioty, bóle mięśniowo-stawowe. U około 0,1 – 0,2 proc. chorych dochodzi do rozwoju nadostrego WZW A, które obarczone jest wysoką śmiertelnością sięgającą nawet 50 proc. przypadków.
W jaki sposób dochodzi do zakażenia?
WZW A jest nazywane chorobą brudnych rąk i przenoszone drogą pokarmową. Można się zakazić np. w stołówkach, barach, w których posiłki przygotowują osoby zakażone. Wirus wydalany jest wraz ze stolcem chorego. Zakazić się można, jedząc zakażone produkty spożywcze, głównie owoce, warzywa, owoce morza, które nie zostały poddane wystarczającej obróbce cieplnej, oraz pijąc zakażoną wodę, jak również jedząc produkty spożywcze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta