Wakcynologia jeszcze nas zaskoczy
Rozmowa: dr nauk med. Paweł Grzesiowski‚ kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń i Zakażeń Szpitalnych Narodowego Instytutu Leków
Rz: Co zawdzięczamy szczepionkom? Według niektórych opinii wydłużenie naszego życia to zasługa głównie kanalizacji‚ dostępu do czystej wody i właśnie szczepień. Czy to prawda?
Paweł Grzesiowski: Ja do tej listy dodałbym jeszcze antybiotyki i intensywną terapię.
Rzeczywiście‚ dzięki tym osiągnięciom śmiertelność z powodu chorób zakaźnych wyraźnie się zmniejszyła. Znaczenie szczepień najbardziej jest widoczne w pierwszej fazie ich wprowadzania‚ kiedy choroba często występuje, powodując zgony lub kalectwo. Po uruchomieniu programu szczepień zachorowalność spektakularnie spada, np. z dziesiątek tysięcy do pojedynczych przypadków. Tak jak widzimy to obecnie w przypadku odry‚ tężca czy błonicy‚ gdzie mamy już tylko pojedyncze zachorowania w skali całego kraju. Te choroby z punktu widzenia medycznego rzeczywiście przestają być groźne. Jednak, aby sukces był pełny‚ musimy utrzymać wysoki procent zaszczepionych ludzi‚ mimo że choroba jest już bardzo rzadka. Pamiętajmy‚ że te bakterie i wirusy są obecne w środowisku i są nadal groźne. Gdybyśmy zaprzestali szczepień‚ te choroby powróciłyby z taką samą siłą jak 60 lat temu.
Wakcynologia to młoda dziedzina wiedzy‚ wiele osób nie kojarzy tej nazwy ze szczepieniami....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta