Jak gminy mogą pomóc lokalnym firmom
Do najważniejszych instrumentów wsparcia miejscowego biznesu należy zaliczyć stosowanie ulg i zwolnień w podatkach oraz opłatach lokalnych. Rada gminy może także obniżyć stosowane na jej terenie stawki tych danin
Jednostki samorządu terytorialnego mogą oferować swoim lokalnym przedsiębiorcom różnego rodzaju pomoc w przetrwaniu czasów kryzysu – taką choćby jak obniżenie czynszów najmu czy dzierżawy tym, którzy w prowadzonej działalności korzystają z mienia komunalnego.
– Przedsiębiorców można również wspierać, tworząc dla nich specjalnie fundusze poręczeniowe i pożyczkowe – mówi Anna Sobańska-Devos, prawnik w kancelarii Gide Loyrette Nouel – Udzielają one pożyczek lub poręczeń przedsiębiorcom, którzy potrzebują środków na bieżącą działalność gospodarczą czy na inwestycje. Takie fundusze mogą stanowić istotną alternatywę dla kredytów bankowych (pożyczki) lub też pomoc w ich uzyskaniu (poręczenia). Trzeba jednak zaznaczyć, że oferta jest przeznaczona przede wszystkim dla małych przedsiębiorców, a maksymalna wysokość pożyczek i poręczeń jest ograniczona.
Dla tej grupy przedsiębiorców znaczenie mieć będą także możliwe do stosowania przez gminne organy podatkowe ulgi i zwolnienia w lokalnych daninach publicznych.
Uchwały przed rokiem podatkowym
Szczegółowe zasady naliczania i pobierania podatków oraz opłat lokalnych zasilających gminne budżety zawierają ustawy. Do najważniejszych należy ustawa z 12 stycznia 1991 r. o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta