Kobiety bardziej aktywne
Na Lubelszczyźnie kapitał ludzki znaczy kobiety. Stanowią większość bezrobotnych w regionie i chętniej niż mężczyźni biorą udział w szkoleniach finansowanych z EFS. Stąd pomysł na kursy przygotowane z myślą wyłącznie o nich
Podobnie dzieje się w całej Polsce, jednak firmy trudniące się organizacją wszelkiego rodzaju kursów dokształcających dla zwiększenia ich uniwersalności i zachowania poprawności politycznej nie dokonują widocznego podziału na szkolenia dla pań i panów. Grupę odbiorców zawęża się raczej m.in. podając stan zatrudnienia (kursy dla bezrobotnych, dla pracujących), wiek (cykl 50+ lub 45+) albo specyfikę zawodową (na kursie dla brukarzy pojawią się raczej mężczyźni, w pielęgniarskim fachu będą chciały się dokształcać kobiety). Jednak przykład województwa lubelskiego pokazuje, że sfeminizowane szkolenia cieszą się wielkim powodzeniem i przynoszą skutek.
Szara strefa bezrobocia
W kursach z cyklu „Teraz kobiety” organizowanych już trzykrotnie przez firmę Lechaa Consulting do tej pory wzięło udział kilkaset mieszkanek Lubelszczyzny, a firma ma już swoich naśladowców. Najnowsza jego edycja, „Teraz kobiety 2008”, dobiega właśnie końca. Nabór na osiem edycji szkoleń z siedmiu zakresów tematycznych (m.in. „Projekty unijne”, „Kadry i płace”, „Grafika komputerowa”, „Obsługa barmańska z językiem angielskim” oraz „Bukieciarstwo i aranżacje roślinne” – kurs tak popularny, że konieczne było stworzenie dwóch grup) rozpoczął się w czerwcu ubiegłego roku, a zakończy za półtora miesiąca. Obecnie trwają zajęcia ostatniej grupy szkoleniowej.
Oprócz 170...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta