Zmieniając stażowy w nagrodę jubileuszową, zredukujesz wydatki
Szukasz oszczędności w swoim budżecie? Jest na to prosta recepta, jeśli płacisz dodatek za wieloletnią pracę. I co ważne personel na tym nie straci
Dodatek stażowy jest składnikiem wynagrodzenia nie tylko w budżetówce. Wypłaca go także wiele firm prywatnych, szczególnie tych większych, w których działają związki zawodowe, lub tych, które niegdyś zostały sprywatyzowane. Służy premiowaniu długoletniego doświadczenia na rynku pracy (za ogólny staż pracy) lub wierności firmie (za zakładowy staż pracy). Wybór jednego z kryteriów zależy wyłącznie od wewnątrzfirmowych ustaleń, które powinny znaleźć się w regulaminie wynagradzania lub układzie zbiorowym pracy.
Przyjęło się, że dodatek stażowy jest na ogół ustalany jako pewna wartość procentowa wynagrodzenia, która zwykle wzrasta z każdym przepracowanym rokiem. Jest wypłacany z reguły razem z podstawową pensją pracownika i tak jak wynagrodzenie zasadnicze podlega, niestety, wszystkim obciążeniom podatkowo-składkowym.
Oszczędzamy na składkach
Istnieje jednak możliwość doceniania pracowników o długim stażu (zakładowym bądź ogólnym) w inny sposób niż poprzez wypłacanie im dodatku stażowego. Chodzi tu o nagrody jubileuszowe, które można przyznać pracownikom również w prywatnej firmie na wzór rozwiązania obecnego w sektorze budżetowym.
Jaki cel ma zastąpienie dodatku stażowego nagrodą jubileuszową? Otóż nagroda jubileuszowa jest nieoskładkowana.
Zwolnienie wynika z §...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta