Ukłucie chroni przed sepsą
Dr Hanna Czajka z Wojewódzkiej Poradni Szczepień dla Dzieci z Grup Wysokiego Ryzyka w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie
Rz: Choroba pneumokokowa stanowi globalny problem zdrowotny. Szacuje się, że każdego roku na całym świecie zabija milion dzieci poniżej piątego roku życia. Pani doktor, szczepić dzieci czy nie?
Hanna Czajka: Tak, gdyż szczepionka chroni dzieci przed zachorowaniem, ciężkimi powikłaniami, a nawet śmiercią. Okres wzmożonych zachorowań to wiosna i zima, ale nie można wykluczyć żadnej pory roku, jeśli chodzi o możliwość zakażenia.
Pneumokoki to bakterie, które występują w jamie nosowogardłowej u wielu osób z naszego otoczenia. Są groźne, gdy przedostaną się do krwi. Z niej mogą się przedostać do innych narządów i wywołać np. zapalenie płuc czy ropne zapalenie opon mózgowych. Wywołują również zapalenie ucha środkowego i zatok, a także zapalenia np. stawów i mięśnia sercowego. Kto powinien się szczepić przeciw tym bakteriom?
Przede wszystkim małe dzieci, a także osoby starsze oraz wszyscy cierpiący na choroby przewlekłe. Na rynku są dwa typy szczepionki: polisacharydowa dla dzieci od drugiego roku życia i dorosłych oraz skoniugowana dla najmłodszych od ukończenia sześciu tygodniu do piątego roku życia. Zaszczepić powinno się wszystkie maluchy od drugiego miesiąca życia, bo zakażenia pneumokokami najczęściej występują pomiędzy szóstym a 18. miesiącem życia. Układ odpornościowy dziecka nie jest jeszcze wykształcony i łatwo o chorobę. Trzeba wiedzieć, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta