Absolwenta przed trzydziestką na praktyki przyjmiemy na trzy miesiące
Osoba, która właśnie ukończyła szkołę albo uczelnię i chce zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe może przyjść do pracy za wynagrodzeniem lub bez niego. Firma zawrze z nią specjalną umowę, której treść minimalną określają nowe przepisy
Wszystko to za sprawą wchodzącej w życie ustawy z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (DzU nr 127, poz. 1052). Regulacja ta obowiązywać będzie od 28 sierpnia br. Ustawa określa zasady przyjmowania na staż absolwentów szkół ponadgimnazjalnych i uczelni. Praktyki absolwenckie mają być alternatywą dla instytucji stażu przewidzianego w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415, ze zm.).
Z założenia ustawa ma polepszyć obecną sytuację młodych ludzi na rynku pracy. Praktyka ma bowiem na celu ułatwienie absolwentom uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy.
Zlecenie bez składek
Najczęstszą praktyką stosowaną do tej pory przez pracodawców było zatrudnianie młodzieży lub studentów na umowę-zlecenie. Od takich kontraktów pracodawcy nie opłacali składek na ubezpieczenie społeczne. Takie ułatwienie jest możliwe, ale tylko w stosunku do uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych czy studentów, którzy nie ukończyli 26. roku życia.
Już za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta