Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Absolwenta przed trzydziestką na praktyki przyjmiemy na trzy miesiące

19 sierpnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska

Osoba, która właśnie ukończyła szkołę albo uczelnię i chce zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe może przyjść do pracy za wynagrodzeniem lub bez niego. Firma zawrze z nią specjalną umowę, której treść minimalną określają nowe przepisy

Wszystko to za sprawą wchodzącej w życie ustawy z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (DzU nr 127, poz. 1052). Regulacja ta obowiązywać będzie od 28 sierpnia br. Ustawa określa zasady przyjmowania na staż absolwentów szkół ponadgimnazjalnych i uczelni. Praktyki absolwenckie mają być alternatywą dla instytucji stażu przewidzianego w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415, ze zm.).

Z założenia ustawa ma polepszyć obecną sytuację młodych ludzi na rynku pracy. Praktyka ma bowiem na celu ułatwienie absolwentom uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy.

Zlecenie bez składek

Najczęstszą praktyką stosowaną do tej pory przez pracodawców było zatrudnianie młodzieży lub studentów na umowę-zlecenie. Od takich kontraktów pracodawcy nie opłacali składek na ubezpieczenie społeczne. Takie ułatwienie jest możliwe, ale tylko w stosunku do uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych czy studentów, którzy nie ukończyli 26. roku życia.

Już za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8399

Spis treści
Zamów abonament