Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rada określi, gdzie sprzedawać wódkę

19 sierpnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Michał Cyrankiewicz

Gmina nie może wprowadzić na swoim terenie całkowitego zakazu sprzedaży napojów wyskokowych. Może natomiast znacznie ograniczyć dostępność takich, których moc przekracza 4,5 proc.

Przepisy ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 70, poz. 473 ze zm.) nakładają na rady gmin obowiązek podjęcia uchwały, w której określić należy liczbę punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5 proc. alkoholu. Uchwały te nie dotyczą punktów sprzedaży piwa. Jest ono bowiem wyłączone z limitowania. Ponadto rady obowiązane są określić zasady usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych (ta dotyczy również usytuowania punktów sprzedaży i podawania piwa). Powyższe obowiązki, wynikające z art. 12 ust. 1 i 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości można wykonać, podejmując w tej sprawie jedną uchwałę albo dwie odrębne.

Czasem potrzebna opinia

Ustawa nie określa żadnych szczegółowych wytycznych, co do treści ww. uchwał. Zawiera jedynie w art. 12 ust. 4 ogólną wskazówkę, zgodnie z którą liczba punktów sprzedaży i podawania trunków oraz ich usytuowanie powinno być dostosowane do potrzeb ograniczania dostępności alkoholu, określonych w gminnym programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

Ponadto w miejscowościach, w których rozmieszczone...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8399

Spis treści
Zamów abonament