Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pakiet antykryzysowy faworyzuje kilkuletnie umowy na czas określony

19 sierpnia 2009 | Dobra firma | Łukasz Prasołek

Jeśli w sierpniu 2011 r. upłynie 24-miesięczny okres terminowego zatrudnienia, to w grudniu tego samego roku firma może znowu przyjąć pracownika na takich zasadach

Wchodząca w życie 22 sierpnia 2009 r. ustawa z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (DzU nr 125, poz. 1035, dalej pakiet antykryzysowy) wprowadza ograniczenia w zatrudnianiu pracowników na czas określony. Ale jej przepisy to więcej znaków zapytania niż pewników.

Co wynika z nowych przepisów

Art. 13 pakietu antykryzysowego obowiązuje wszystkich przedsiębiorców w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.), a nie tylko tych, którzy są w trudnej sytuacji ekonomicznej. Przepis ten ogranicza zatrudnienie na czas określony do 24 miesięcy, co dotyczy zarówno jednej umowy terminowej, jak i kolejnych umów o pracę zawartych między tymi samymi stronami stosunku pracy. Przy czym kolejną umową jest umowa zawarta przed upływem trzech miesięcy od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej.

Ustawodawca zostawia tutaj pracodawcom furtkę. Mianowicie pozwala odczekać trzy miesiące i jeden dzień od upływu 24 miesięcy zatrudnienia na czas określony i znowu zatrudnić w taki sposób. Nie będzie to już...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8399

Spis treści
Zamów abonament