Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Należności z tytułu składek też się przedawniają

19 sierpnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Piotr Chojnicki

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą musi opłacać składki ubezpieczeniowe za dany miesiąc w określonym terminie. Jednak nawet takie należności ulegają przedawnieniu

Jeśli przedsiębiorca opłaca składki tylko za siebie, musi to robić do dziesiątego dnia następnego miesiąca. W pozostałych przypadkach termin upływa pięć dni później.

Co jednak, jeśli przedsiębiorca nie wypełnia tego obowiązku?

Co do zasady dekada

Zgodnie z zasadą zawartą w przepisie art. 24 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (ustawa o sus) należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne (składki oraz odsetki za zwłokę, koszty egzekucyjne, koszty upomnienia i dodatkowa opłata wymierzona na podstawie art. 24 ustawy o sus) przedawniają się po upływie dziesięciu lat. Termin ten rozpoczyna bieg od dnia, w którym należności stały się wymagalne.

Zasady tej nie stosuje się do zaległości, które wygasły przed 1 stycznia 2003 r. W stosunku do nich zastosowanie mają przepisy obowiązujące przed tą datą, czyli zgodnie z pierwotnym brzmieniem przepisu art. 24 ustawy należności uległy przedawnieniu po upływie pięciu lat, a w przypadku przerwania biegu przedawnienia (w związku z odroczeniem terminu opłacania należności, rozłożenia należności na raty, podjęciem innej czynności zmierzającej do ściągnięcia należności) po upływie dziesięciu lat, licząc od dnia, w którym stały się wymagalne.

W przypadku należności wynikających z decyzji o odpowiedzialności osoby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8399

Spis treści
Zamów abonament