Zlecenie jest korzystniejsze od umowy o pracę pod względem składkowym
Spółka, która zamierza otworzyć biuro rachunkowe, powinna wybrać umowę cywilnoprawną, zatrudniając osobę z certyfikatem księgowym. Zaoszczędzi bowiem na składkach, gdy przyjmowany do pracy ma angaż w innej firmie
– Mój partner życiowy chce poszerzyć działalność gospodarczą, prowadzoną w formie spółki cywilnej, o biuro rachunkowe. Sam nie ma uprawnień, ale ja je mam. Jaką umowę powinnam mieć zawartą (zlecenie, o pracę), żeby płacić jak najmniejsze składki ZUS, jeśli w innej firmie jestem zatrudniona na umowę o pracę, a mój konkubent odprowadza składki do KRUS? – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
Spółka konkubenta może zatrudnić czytelniczkę na umowę-zlecenie, jeśli będzie prawidłowo ułożona jej treść. Wówczas jako zleceniobiorca będzie podlegała obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu z tego tytułu, jeżeli gdzie indziej jest zatrudniona na umowę o pracę i zarabia miesięcznie co najmniej ustawowe minimum.
Kto może usługowo prowadzić księgi
Od 1 stycznia 2009 r. regulacje dotyczące usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych zostały przeniesione do ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (DzU z 2002 r. nr 76, poz. 694 ze zm., dalej ustawa o rachunkowości). Można je znaleźć w jej rozdziale 8a.
Działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta