Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zlecenie jest korzystniejsze od umowy o pracę pod względem składkowym

19 sierpnia 2009 | Dobra firma | Izabela Nowacka

Spółka, która zamierza otworzyć biuro rachunkowe, powinna wybrać umowę cywilnoprawną, zatrudniając osobę z certyfikatem księgowym. Zaoszczędzi bowiem na składkach, gdy przyjmowany do pracy ma angaż w innej firmie

– Mój partner życiowy chce poszerzyć działalność gospodarczą, prowadzoną w formie spółki cywilnej, o biuro rachunkowe. Sam nie ma uprawnień, ale ja je mam. Jaką umowę powinnam mieć zawartą (zlecenie, o pracę), żeby płacić jak najmniejsze składki ZUS, jeśli w innej firmie jestem zatrudniona na umowę o pracę, a mój konkubent odprowadza składki do KRUS? – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.

Spółka konkubenta może zatrudnić czytelniczkę na umowę-zlecenie, jeśli będzie prawidłowo ułożona jej treść. Wówczas jako zleceniobiorca będzie podlegała obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu z tego tytułu, jeżeli gdzie indziej jest zatrudniona na umowę o pracę i zarabia miesięcznie co najmniej ustawowe minimum.

Kto może usługowo prowadzić księgi

Od 1 stycznia 2009 r. regulacje dotyczące usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych zostały przeniesione do ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (DzU z 2002 r. nr 76, poz. 694 ze zm., dalej ustawa o rachunkowości). Można je znaleźć w jej rozdziale 8a.

Działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8399

Spis treści
Zamów abonament