Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Interpretacje znów przed sądem

19 sierpnia 2009 | Prawo | Przemysław Wojtasik

Ciągle nie ma pewności, czy podatnik, który dostanie odpowiedź fiskusa dopiero po trzech miesiącach, może zastosować własną wykładnię przepisów. Są wątpliwości, kiedy mija termin jej udzielenia

Nie rozwiała ich nawet uchwała siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego. Problem tzw. milczących interpretacji rozstrzygnie teraz cała Izba Finansowa.

W zeszłym tygodniu prezes NSA skierował do niej wniosek o podjęcie uchwały w tej sprawie.

Przypomnijmy, że fiskus ma trzy miesiące na rozwiązanie problemów podatnika. Z uchwały siedmiu sędziów NSA z 4 listopada 2008 r. (sygn. I FPS 2/08) wynika, że w tym czasie urzędnicy przygotowujący interpretację muszą ją nie tylko sporządzić i podpisać, ale i dostarczyć wnioskodawcy. Jeśli nie zdążą, obowiązuje stanowisko pytającego i korzysta on z ochrony na takich samych zasadach jak wtedy, gdy stosuje się do wykładni fiskusa.

Uchwała dotyczy przepisów obowiązujących do 30 czerwca 2007 r. Z uzasadnienia wynika jednak, że także po zmianie zasad udzielania interpretacji do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8399

Spis treści
Zamów abonament