Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co naprawdę przechowuje polska pamięć

19 sierpnia 2009 | Publicystyka, Opinie | Andrzej Nowak

Konflikt Polski z III Rzeszą to nie wymysł propagandy PRL, ale podstawowy fakt historyczny, który jest głęboko zakotwiczony w pamięci tych, którzy wojnę przeżyli – twierdzi historyk

W „Gazecie Wyborczej” ukazało się we wtorek obszerne omówienie sondażu przeprowadzonego dla muzeum II wojny światowej. Sondaż dotyczy współczesnej polskiej pamięci o II wojnie. Nie znamy jeszcze wszystkich pytań i odpowiedzi, które zostały w nim zawarte. Trudno więc ocenić w pełni wyniki sondażu. Dowiadujemy się jednak, że towarzyszyły mu „dyskusje zorganizowane w Warszawie, Katowicach, Przemyślu i Gdańsku”.

Na ich podstawie dokonuje się, w ujęciu „Gazety”, daleko idących generalizacji na temat zróżnicowania regionalnego polskiej pamięci o wojnie. Warto zatem zauważyć, że dobór miejsc owych dyskusji o pamięci II wojny na pewno nie jest reprezentatywny. Tylko jedna została przeprowadzona w centrum Polski (Warszawa), trzy zaś w miejscach, które mają charakter nader specyficznych peryferii.

Jedno związane jest z konfliktem polsko-ukraińskim (Przemyśl), a dwa pozostałe z lokalną pamięcią o stosunkach polsko-niemieckich (Katowice i Gdańsk). Czy nie bardziej reprezentatywne dla polskiej przeciętnej byłyby dyskusje przeprowadzone nie tylko w takich miejscach, ale także np. w Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, a może również w mniejszych miastach i wsiach tych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8399

Spis treści
Zamów abonament