Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Motywowanie pieniężne nie jest obowiązkowe

19 sierpnia 2009 | Dobra firma | Sergiusz Kmiecik

Wzorowo wypełniającym obowiązki podwładnym, którzy przejawiają inicjatywę w pracy i szczególnie przyczyniają się do wykonywania zadań firmy, szef może przyznać nagrodę. Ale zazwyczaj nie mają prawa się jej domagać

Na taką hojność pracodawcy zezwala art. 105 k.p.

Świadczenia, których wypłata zagwarantowana jest w umowie o pracę czy regulaminie wynagradzania, uzależnione od spełnienia określonych kryteriów, nie są jednak nagrodą w rozumieniu tego przepisu. Kodeksowa nagroda ma charakter czysto uznaniowy.

Pracodawca ocenia, czy pracownik rzeczywiście wyróżniał się w wykonywaniu swoich obowiązków, i to szef decyduje, czy za taką postawę wynagrodzić. To, że pracownik sam ocenia swoją pracę jako zasługującą na szczególne uznanie, nie powoduje powstania roszczenia o wypłatę gratyfikacji. Są jednak sytuacje wyjątkowe, kiedy będzie mógł sądownie dochodzić wypłaty nagrody.

Komunikuje i płaci

Jeśli przełożony złoży oświadczenie (pisemne lub ustne), w którym zakomunikuje o przyznaniu nagrody i określi jej kwotę, nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8399

Spis treści
Zamów abonament