Kierunek studiów powinien być zgodny z nauczanym przedmiotem
Uczyć geografii może absolwent wydziału o takiej właśnie specjalności na wyższej uczelni. Ale ma też prawo to robić osoba z innym wykształceniem. Jakim?
Zasada zgodności wykształcenia wyższego z nauczanym przedmiotem (prowadzonymi zajęciami) wynika z nowego rozporządzenia o kwalifikacjach. Jednak nie jest absolutna za sprawą wprowadzonych wyjątków. Zresztą nie obejmuje wszystkich nauczycieli. Dotyczy tych zatrudnionych w placówkach szkolnictwa ogólnego, czyli większości, bo m.in. szkół podstawowych, gimnazjów, liceów, przedszkoli czy zakładów kształcenia nauczycieli (por. § 2 – 4 nowego rozporządzenia o kwalifikacjach). Nie stosuje się jej natomiast do nauczycieli:
- języków obcych (w tym szkolnictwa ogólnego); § 11 –13 nowego rozporządzenia o kwalifikacjach,
- specjalistów, czyli psychologów, pedagogów, bibliotekarzy, doradców zawodowych oraz zatrudnionych m.in. w przedszkolach i szkołach specjalnych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych czy zakładach poprawczych; § 14 – 24 nowego rozporządzenia o kwalifikacjach.
Te grupy pedagogiczne mają odrębne wymagania kwalifikacyjne.
Podyplomowe też wystarczy
Rozporządzenie z 2002 r. pozwala nauczycielom ze szkolnictwa ogólnego mieć ukończony kierunek (specjalność)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta