Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zapłacą za wypożyczenie auta

24 grudnia 2009 | Moje Pieniądze | Regina Skibińska

Nie możesz korzystać z samochodu, bo został zniszczony w wypadku nie z twojej winy? Masz prawo wynająć pojazd na koszt towarzystwa, w którym jest ubezpieczony sprawca kolizji. Komisja Nadzoru Finansowego wydała w tej sprawie rekomendację

Doszło do stłuczki z winy kierowcy innego samochodu. Nasze auto zostało uszkodzone. Naprawa powinna być sfinansowana przez towarzystwo, w którym sprawca wypadku wykupił polisę OC. Mamy też prawo żądać od tego towarzystwa pokrycia kosztów wynajmu pojazdu zastępczego.

Jest tak od dawna, ale poszkodowani często mają problemy z wyegzekwowaniem tego prawa. Ubezpieczyciele różnie odnoszą się do ich wniosków. Dlatego Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) przygotowała rekomendację w sprawie zwrotu kosztów najmu pojazdu zastępczego. Ma to ujednolicić praktykę towarzystw związaną z rozpatrywaniem wniosków.

– Głównym problemem była duża rozbieżność w sposobie traktowania takich roszczeń przez poszczególne zakłady ubezpieczeń i oddziały. Zakłady kierowały się różnymi przesłankami, przyznając świadczenie bądź odmawiając go – tłumaczy Katarzyna Biela z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

Ubezpieczyciele np. ograniczali czas najmu albo nie zwracali kosztów za okres, gdy warsztat...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Brak okładki

Wydanie: 8507

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament