Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Moskwa rusyfikuje Internet

24 grudnia 2009 | Świat | Justyna Prus
źródło: Rzeczpospolita

Sieciowa rewolucja czy cybernetyczne getto? Rosja wprowadza domeny w alfabecie rosyjskim

Od kilku tygodni trwa rejestracja domen w cyrylicy z końcówką “rf”. Podczas gdy Kreml zapowiada przełom i dotarcie Internetu pod strzechy (łacińskie litery wciąż są dla wielu obywateli problemem), amerykański “New York Times” snuje teorie spiskowe. Zdaniem dziennika Internet w cyrylicy będzie sprzyjać cenzurze i może grozić powstaniem “cybergetta”.

Na razie rejestrować strony w cyrylicy mogą tylko właściciele marek handlowych. Pierwszeństwo rezerwacji mają także instytucje państwowe dla takich domen jak Miedwiediew. rf, Putin.rf czy Kreml.rf. Dopiero w przyszłym roku domeny z końcówką “rf” będą mogli wykupić zwykli zjadacze chleba. – Masową rejestrację planujemy rozpocząć w lecie przyszłego roku – mówi “Rz” Wiktoria Bunczuk z biura prasowego firmy RU-CENTER, która zajmuje się sprzedażą domen.

“Narodowy Internet” dopiero niedawno dostał zielone światło. W listopadzie zarządzająca domenami międzynarodowa organizacja ICANN zgodziła się na używanie nowych języków w adresach stron internetowych. Wśród nich są m.in. rosyjski, arabski i chiński. Moskwa przyjęła tę od dawna oczekiwaną decyzję z zadowoleniem. Internet w cyrylicy reklamował...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Brak okładki

Wydanie: 8507

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament