Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Claretta i Duce

24 grudnia 2009 | Rzecz na Święta | Piotr Kowalczuk
Clara Petacci
źródło: Forum
Clara Petacci
Plakat propagandowy na rzymskim pałacu, 1934 r.
źródło: Getty Images
Plakat propagandowy na rzymskim pałacu, 1934 r.
Benito Mussolini demonstruje rzut granatem gazowym, 1935 r.
źródło: Getty Images
Benito Mussolini demonstruje rzut granatem gazowym, 1935 r.

Kochanka Mussoliniego oprócz rozterek serca skrupulatnie przelewała na papier treść jego wynurzeń na temat spraw banalnych, ale też wagi państwowej.

Niezmordowany, ckliwy kochanek, żałosny rezoner i drobny krętacz. Protagonista historii i scen wyjętych z operetki. Nieustraszony wódz narodu, który jak ognia boi się żony. Antysemita z żydowską kochanką. Rewolucjonista i mieszczuch do szpiku kości – to Benito Mussolini wyłaniający się z kart dziennika obsesyjnie zauroczonej nim Claretty Petacci, najsłynniejszej z licznych kochanek dyktatora, która towarzyszyła mu przez ostatnie dziewięć lat życia. Również przed plutonem egzekucyjnym, a nawet po śmierci, bo na mediolańskim Piazzale Loreto zwłoki kochanków powieszono za nogi obok siebie.

Claretta zaczęła prowadzić swój dzienniczek w 1932 r., gdy po raz pierwszy rozmawiała z Mussolinim. Zapiski poświęcone są wyłącznie Duce. 18 kwietnia 1945 r., dziesięć dni przed śmiercią, zanim wyruszyła w ostatnią podróż w zmierzającym do Szwajcarii konwoju Duce, oddała pamiętniki hrabinie Rinie Cervis. Ta zakopała je w swoim ogrodzie w Gardone pod Brescią.

W 1950 r. znaleźli je karabinierzy. Dzienniki zostały zarekwirowane, a starającym się o ich odzyskanie rodzicom Claretty prokurator wyjaśnił, że „opublikowanie tych dokumentów mogłoby zaszkodzić międzynarodowym stosunkom z innymi krajami”. W końcu dzienniki obłożono 70-letnim sekwestrem. Dlatego teraz opublikowano tylko te z lat 1932 – 1938 (Claretta Petacci „Mussolini segreto. Diari 1932 – 38”, Rizzoli). Następne będą wydawane w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8507

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament