Claretta i Duce
Kochanka Mussoliniego oprócz rozterek serca skrupulatnie przelewała na papier treść jego wynurzeń na temat spraw banalnych, ale też wagi państwowej.
Niezmordowany, ckliwy kochanek, żałosny rezoner i drobny krętacz. Protagonista historii i scen wyjętych z operetki. Nieustraszony wódz narodu, który jak ognia boi się żony. Antysemita z żydowską kochanką. Rewolucjonista i mieszczuch do szpiku kości – to Benito Mussolini wyłaniający się z kart dziennika obsesyjnie zauroczonej nim Claretty Petacci, najsłynniejszej z licznych kochanek dyktatora, która towarzyszyła mu przez ostatnie dziewięć lat życia. Również przed plutonem egzekucyjnym, a nawet po śmierci, bo na mediolańskim Piazzale Loreto zwłoki kochanków powieszono za nogi obok siebie.
Claretta zaczęła prowadzić swój dzienniczek w 1932 r., gdy po raz pierwszy rozmawiała z Mussolinim. Zapiski poświęcone są wyłącznie Duce. 18 kwietnia 1945 r., dziesięć dni przed śmiercią, zanim wyruszyła w ostatnią podróż w zmierzającym do Szwajcarii konwoju Duce, oddała pamiętniki hrabinie Rinie Cervis. Ta zakopała je w swoim ogrodzie w Gardone pod Brescią.
W 1950 r. znaleźli je karabinierzy. Dzienniki zostały zarekwirowane, a starającym się o ich odzyskanie rodzicom Claretty prokurator wyjaśnił, że „opublikowanie tych dokumentów mogłoby zaszkodzić międzynarodowym stosunkom z innymi krajami”. W końcu dzienniki obłożono 70-letnim sekwestrem. Dlatego teraz opublikowano tylko te z lat 1932 – 1938 (Claretta Petacci „Mussolini segreto. Diari 1932 – 38”, Rizzoli). Następne będą wydawane w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta