Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szef może zmienić decyzję

24 grudnia 2009 | Prawo | Izabela Rakowska-Boroń

Firma ma prawo anulować wypowiedzenie pracownikowi umowy w zasadzie w każdej chwili. Ale sam zainteresowany musi chcieć dalszej współpracy

Ostatnio firma Holzwerk produkująca meble dla Ikei już po wręczeniu całej swojej załodze, czyli 340 osobom, wypowiedzeń umów o pracę podjęła decyzję o cofnięciu swojego oświadczenia woli.

Tylko po akceptacji zainteresowanego

– Pomijając wady w samym wręczeniu zwolnień wszystkim pracownikom, czyli naruszenie m.in. ustawy o zwolnieniach grupowych i brak konsultacji tej kwestii ze związkami zawodowymi czy przedstawicielem pracowników oraz niepowiadomienie urzędu pracy o planowanej masowej redukcji personelu, pracodawca miał prawo do cofnięcia oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę – mówi Grzegorz Nowaczek, prawnik z kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr.

W każdym wypadku szef na cofnięcie swojej decyzji o rozstaniu z pracownikiem potrzebuje jego zgody. Jest ona konieczna nawet w sytuacji, w której podwładny wcześniej odwołał się od wypowiedzenia do sądu pracy i wnosił o uznanie go za bezskuteczne lub – jeśli umowa ulegnie już rozwiązaniu – o przywrócenie do pracy. Potwierdził to również Sąd Najwyższy w wyroku z 3 grudnia 2008 r. (sygn. I PK 92/2008). Stwierdził, że potrzebna jest wyraźna zgoda pracownika, aby decyzja pracodawcy o cofnięciu złożonego mu wypowiedzenia była skuteczna.

Jeżeli takiej akceptacji nie uzyska, złożone wcześniej zatrudnionemu wypowiedzenie jest skuteczne i oznacza rozwiązanie umowy na skutek wypowiedzenia przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Brak okładki

Wydanie: 8507

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament