Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Praczłowiek sprzed 4,4 mln lat odnaleziony

24 grudnia 2009 | Nauka | Dział Nauki
źródło: AP/SCIENCE

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley opublikowali wyniki 15 lat badań nad szkieletem Adripithecus ramidus, najstarszego znanego przodka człowieka sprzed 4,4 mln lat.

Ząb Ardi odnalazł w 1992 roku Gen Suwa koło wioski Aramis w Etiopii, na depresji Afar, tam gdzie odkopano szkielet Lucy sprzed 3,2 mln lat, uważanej dotychczas za najstarszego znanego hominida. Sam szkielet odnaleziono tam dwa lata później. Ardi była samicą, miała 120 cm wzrostu, chodziła na dwóch nogach. Miała płaskie stopy i nie potrafiła odbywać długich marszów w postawie wyprostowanej. Była w stanie żyć również na drzewach, ale nie poruszała się na nich tak zwinnie jak szympansy. Lepiej od nich manipulowała przedmiotami.

Ardi nie miała potężnych kłów, dlatego być może żyła w stadzie złożonym z osobników różnej płci. Nie była ani szympansem, ani człowiekiem. Chodząc na czterech kończynach, nie podpierała się kostkami kończyn górnych jak szympansy czy goryle, ale całymi dłońmi – nie robią tak żadne współczesne małpy. Pismo „Science” uznało odnalezienie Ardi za odkrycie 2009 roku.

Brak okładki

Wydanie: 8507

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament