Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rodzina utrwalona w obiektywie

24 grudnia 2009 | Moje Pieniądze | Janusz Miliszkiewcz
Jan Bułhak sfotografował  kardynała Stefana Wyszyńskiego
źródło: 5 aukcja fotografii kolekcjonerskiej
Jan Bułhak sfotografował kardynała Stefana Wyszyńskiego

Nawet na aukcji kupimy ciekawe zabytkowe zdjęcie już za 15 zł

Dziesięć lat temu w „Mojej Kolekcji” zamieściliśmy pierwszy tekst o tym, że fotografie mają okazyjnie niskie ceny i nadają się na inwestycję. Wtedy słynne dzieła wybitnych współczesnych fotografów można było upolować za 100 zł. Dziś te same lub porównywalne zdjęcia kosztują np. 5 – 7 tys. zł lub więcej.

Nadal zwłaszcza zabytkowe zdjęcia cenowo dostępne są dla każdego. Nasz ekspert Zenon Harasym, kolekcjoner i autor wydanego przez Arkady bestselleru „Stare fotografie. Poradnik dla kolekcjonerów”, informuje o fotografiach portretowych i rodzinnych typu carte de visite. Można je kupić już za ok. 15 zł. Niedawno na jednej z aukcji Polskiej Fotografii Kolekcjonerskiej było zdjęcie tego typu z portretem ojca Marii Skłodowskiej wykonane w legendarnym warszawskim atelier klasyka fotografii Jana Mieczkowskiego. Można je było kupić za 500 zł. Czy to dużo jak za zdjęcie z XIX wieku wykonane w szlachetnej niestosowanej już dziś technice, w dodatku przedstawiające ojca podwójnej noblistki? Kulturalne zasoby stolicy spłonęły w czasie niemieckiej okupacji, ile zatem ocalało takich zdjęć? To na pewno była cenowa okazja.

Rodzina przed obiektywem to wyjątkowo atrakcyjny temat kolekcjonerski! Ile na tych zdjęciach uwieczniono ciekawych szczegółów, np. obyczajowych (stroje, wystrój wnętrz). To temat kolekcji godny polecenia zwłaszcza w świątecznym numerze gazety.

W tym roku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8507

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament