Wzrosły zyski i ryzyko
Te, które w tym roku zainwestowały w papiery korporacyjne i rządowe zagraniczne, osiągnęły bardzo dobre wyniki. Jednak wyższe od przeciętnych zyski wiążą się z większym ryzykiem
Ile zarobiły fundusze obligacji, stopa zwrotu za 12 miesięcy, dane na 17.12.2009 r.
Najlepsze wyniki za 12 miesięcy zanotowały te fundusze obligacji, które w tym roku dodały do swojego portfela (wcześniej zwykle składał się on głównie z bezpiecznych polskich obligacji skarbowych) obligacje zagraniczne i korporacyjne. Taka strategia – choć okazała się bardzo zyskowna – spowodowała, że fundusze obligacji, postrzegane dotąd jako bezpieczne, stały się bardziej ryzykowne.
– Okazuje się, że po zmianach portfele niektórych funduszy obligacji składają się nawet w 40 proc. z papierów komercyjnych i zagranicznych – mówi Olaf Pietrzak, zarządzający portfelem obligacji w Skarbiec TFI.
Dlatego jego zdaniem nie powinno się zestawiać wyników wszystkich funduszy obligacji, bo ich strategie, a przez to i poziom ryzyka, znacznie się od siebie różnią.
– Z inwestycją w fundusz, który ma w portfelu obligacje korporacyjne, wiąże się ryzyko kredytowe. Niektórzy emitenci obligacji nie będą w stanie wykupić ich w terminie – wyjaśnia Andrzej Czarnecki, członek zarządu Union Investment TFI.
Dlatego klient powinien otrzymać jasną informację, w jaki fundusz obligacji inwestuje, ile w portfelu tego funduszu jest np. papierów korporacyjnych, zagranicznych skarbowych, polskich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta