Inne chorobowe dla przedsiębiorcy, inne dla pracownika
Zasiłek dla etatowca, który ma zawieszoną firmę, liczymy na podstawie średnich poborów z 12 miesięcy. Przychodu z wcześniej prowadzonej działalności nie uwzględniamy, bo nie stanowi on wynagrodzenia ze stosunku pracy
Bez wątpienia każdy, kogo dotknie choroba, chciałby przez cały jej okres albo jak najdłużej dostawać z tego tytułu zasiłek. Najlepiej byłoby, gdyby był on jak najwyższy.
W tej kwestii jednak łatwo narazić się ZUS, któremu wolno pozbawić prawa do zasiłku. Jeden nieodpowiedzialny krok sprawi, że świadczeń nie będzie podczas całej niedyspozycji. Może też okazać się, że przyznany zasiłek nie będzie wysoki.
Sąd Najwyższy regularnie wypowiada się w sprawach osób, które walczą zarówno o przyznanie im zasiłku, jak i tych, które domagają się z tego tytułu wypłaty większych pieniędzy.
Zasady ogólne
Co do zasady ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po 30 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, jeżeli podlega mu obowiązkowo. Jeśli natomiast jest ubezpieczony dobrowolnie, nastąpi to po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia.
Tak stanowi art. 4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm., dalej ustawa zasiłkowa).
Do okresów ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie takie okresy, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub spowodował ją urlop wychowawczy, bezpłatny albo odbywanie czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta