Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostatni gasi światło

26 marca 2010 | Publicystyka, Opinie | Tomasz Różek
autor zdjęcia: Roman Koszowski
źródło: Fotorzepa

W sobotę 27 marca o 20.30 zgasną miliony żarówek. Ma to być symboliczny apel o działanie na rzecz Ziemi. Tyle że gasząc i potem zapalając energooszczędne żarówki, zmarnujemy więcej prądu, niż zużywamy, paląc je bez przerwy – pisze publicysta

Godzinę dla Ziemi na całym świecie koordynuje organizacja ekologiczna WWF (World Wildlife Fund). Do akcji mają się włączyć ci wszyscy, którym nie są obojętne postulaty ekologów zabiegających o ochronę klimatu planety. Kłopot z tym, że owe postulaty, a na pewno duża część tego, co robią ekolodzy, z ochroną środowiska niewiele ma wspólnego.

Siarka i azot groźniejsze niż CO2

Najwięcej gazów cieplarnianych produkuje przemysł i transport. W przemyśle znaczącą (choć nie największą) część emituje energetyka. Mowa oczywiście o energetyce konwencjonalnej (spalanie węgla, ropy i gazu). Ograniczając ilość zużywanego prądu, ograniczamy więc pośrednio ilość emitowanego do atmosfery CO2. A CO2, wiadomo, powoduje niekorzystne zmiany klimatu. Proste?

A więc po kolei.

Po pierwsze nie ma pewności, czy CO2 produkowane przez człowieka powoduje cokolwiek. To hipoteza, z którą wielu naukowców wciąż dyskutuje. W ostatnich miesiącach jakby odważniej, gdy wyszło na jaw, że raporty, na których powyższe wnioskowanie się opiera, były naciągane.

Po drugie gaszenie świateł nic nie pomoże. Elektrownie i tak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8583

Spis treści

Edukacja we wschodniej i północnej Polsce

Zamów abonament