Nastaw się na staw
Sportowcy, osoby z nadwagą i diabetycy należą do grupy podwyższonego ryzyka w przypadku chorób zwyrodnieniowych stawów. To nie znaczy jednak, że aby być zdrowym, trzeba zalec na kanapie. Przeciwnie – należy chodzić na spacery i uprawiać nieforsowne sporty.
Polacy najczęściej cierpią na zwyrodnieniowe schorzenia stawów. Dzielą się one na tzw. idiopatyczne i wtórne. Klasyfikacja idiopatycznej choroby zwyrodnieniowej stawów opiera się na lokalizacji zmian. Mogą więc one występować w rękach, możemy wówczas mówić m.in. o guzkach Heberdena i Boucharda lub nadżerkach stawów międzypaliczkowych występujących w stawach nadgarstkowo-śródręcznych. Zwyrodnienie może również dopaść stopy. W tym wypadku mamy do czynienia m.in. z paluchem koślawym lub sztywnym. Idiopatyczne zwyrodnienie stawu może również dotyczyć stawu biodrowego, kolanowego i kręgosłupa.
Natomiast klasyfikacja wtórnej choroby zwyrodnieniowej stawów (ostra lub przewlekła) odnosi się do czynników etiologicznych, czyli urazów. Tego typu zmiany mają związek np. z wykonywaną pracą lub powstają w wyniku uprawiania sportów. Wtórne zwyrodnienie może też być wrodzone lub rozwojowe. Do tego typu chorób należy m.in. wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego. Do wtórnych schorzeń mogą się też przyczynić czynniki mechaniczne, np. różna długość kończyn dolnych. Na stan stawów ma też wpływ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta