Tylko profesjonalista zostanie agentem
Jeśli firmie potrzebny jest pośrednik, który w jej imieniu będzie szukał klientów i dla niej zawierał z nimi różne zobowiązania, powinna podpisać z nim umowę agencyjną. Trzeba jednak pamiętać, że taka osoba ma być przedsiębiorcą
Umowy agencyjne często zawierają banki czy firmy ubezpieczeniowe. One bowiem potrzebują aktywnych osób, które na ich rachunek lub w ich imieniu będą stale zawierały różne umowy. Tak jest z kredytami czy polisami.
Nawet jeśli agent dokonuje takich czynności w siedzibie przedsiębiorcy i jest jednocześnie jego pracownikiem, to umowa agencyjna nie może być utożsamiana z umową o pracę.
A to dlatego, że jest to kontrakt cywilnoprawny, którego uregulowanie znajdziemy w kodeksie cywilnym w art. 758 – 7649.
Agent przyjmujący zlecenie nie wykonuje poleceń służbowych.
Powinien co prawda trzymać się wskazówek zleceniodawcy, ale takie wytyczne muszą być uzasadnione określonymi okolicznościami.
Także dla osób fizycznych
Zgodnie z definicją zawartą w art. 758 § 1 k.c. przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu.
Zarówno dający zlecenie, jak i agent muszą być przedsiębiorcami. Przy czym nie ma znaczenia, czy prowadzą we własnym imieniu działalność gospodarczą jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta