Złożony wniosek o koncesję to początek naruszenia zakazu
Złamanie postanowień umowy antykonkurencyjnej przed upływem jej terminu nie oznacza, że były podwładny będzie musiał zwrócić wypłaconą mu w ratach część odszkodowania za wcześniejszy okres
To jedna z tez, jaką sformułował Sąd Najwyższy w wyroku z 3 grudnia 2008 r. (I PK 94/08).
Druga brzmi: przygotowywanie „przebranżowienia” nowego pracodawcy i załatwianie niezbędnych formalności związanych z wejściem na rynek, na którym działa były pracodawca, może zostać uznane za naruszenie zakazu konkurencji przez byłego pracownika.
Można się zabezpieczyć
Interesy pracodawcy rozstającego się z pracownikiem, który miał dostęp do ważnych informacji dotyczących działalności firmy, są szczególnie narażone na zagrożenie ze strony konkurencji.
Ochronę tych interesów ma zapewnić możliwość zawarcia z takim pracownikiem umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, za stosownym odszkodowaniem (art. 1012 § 1 k.p.).
Przesłanką naruszenia tego zakazu jest wykorzystanie przez byłego pracownika szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie bądź zastosowanie w działalności nowego pracodawcy mogłoby narazić byłą firmę na szkodę.
Oczywiste jest, że złamaniem zakazu konkurencji będzie zatrudnienie się przez zwolnionego u konkurenta byłego pracodawcy.
Rozstrzyga stan zaawansowania
Ale co wtedy, gdy w trakcie zakazu konkurencji nowy pracodawca nie rozpoczął wprawdzie formalnie działalności konkurencyjnej w stosunku do byłego pracodawcy, ale podjął już pewne kroki zmierzające do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta