Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Papież w ogniu krytyki

26 marca 2010 | Świat | Jacek Przybylski Piotr Kowalczuk Piotr Jendroszczyk
Czy Benedykt XVI jako przełożony Kongregacji Nauki Wiary uczynił wszystko, by wyjaśnić przypadki pedofilii wśród duchownych?
źródło: Rzeczpospolita
Czy Benedykt XVI jako przełożony Kongregacji Nauki Wiary uczynił wszystko, by wyjaśnić przypadki pedofilii wśród duchownych?

Benedyktowi XVI zarzuca się pobłażliwość wobec amerykańskiego księdza, który molestował głuche dzieci

Taką informację podał wczoraj „New York Times”. Wśród hierarchów, którzy w latach 90. dowiedzieli o całym skandalu, wymienił przyszłego papieża Benedykta XVI, ówczesnego przewodniczącego Kongregacji Nauki Wiary. Opierając się na wysyłanych w tej sprawie listach, dziennik pisze, że amerykańscy biskupi wielokrotnie ostrzegali Stolicę Apostolską, że ta sprawa może okryć Kościół hańbą.

Ojciec Lawrence Murphy pracował w latach 1950 – 1974 w renomowanej szkole dla niesłyszących w Milwaukee. Tam właśnie dopuszczał się molestowania. Biskup Wisconsin Rembert Weakland wysłał w tej sprawie dwa listy do Kongregacji Nauki Wiary, którą od 1981 do 2005 roku kierował kardynał Joseph Ratzinger. Nie dostał jednak odpowiedzi. Po ośmiu miesiącach wiceprzewodniczący kongregacji kardynał Tarcisio Bertone – obecnie szef watykańskiej dyplomacji – zalecił biskupom z Wisconsin wszczęcie w tajemnicy procesu kanonicznego, który miał doprowadzić do usunięcia Murphy’ego ze stanu duchownego.

Jak informuje „New York Times”, procedurę wstrzymano, gdy ojciec Murphy napisał do kardynała Ratzingera list, w którym przekonywał, że nie powinien zostać usunięty ze stanu kapłańskiego, bo jest słabego zdrowia i okazał już żal za grzechy.

„Chciałbym przeżyć czas, który mi pozostał, w godności mojego kapłaństwa” – pisał dwa lata przed śmiercią, prosząc Ratzingera o wstawiennictwo. Murphy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8583

Spis treści

Edukacja we wschodniej i północnej Polsce

Zamów abonament