Przy niewielkich zmianach aneks do kontraktu jest dopuszczalny
Drobna korekta w umowie jest możliwa, nawet gdy nie zostało to przewidziane w ogłoszeniu czy specyfikacji. Trudno jednak określić, kiedy zmiana staje się istotna
Jeszcze do niedawna każda zmiana raz zawartej umowy wymagała niejako jasnowidzenia. Zamawiający musiał ją bowiem przewidzieć w ogłoszeniu lub specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
Przy większych odstępstwach reguła ta nadal jest zresztą aktualna. Ustawodawca zdecydował się jednak nieco ją złagodzić. Zrobił to w tzw. małej nowelizacji prawa zamówień publicznych (DzU z 2009 r. nr 206, poz. 1591).
Co wolno zmodyfikować
Nowe brzmienie art. 144 ust. 1 pzp zakazuje „istotnych zmian zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy, chyba że zamawiający przewidział możliwość dokonania takiej zmiany w ogłoszeniu o zamówieniu lub w specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz określił warunki takiej zmiany”.
Kluczowe jest tu pojęcie „istotnych zmian”. Jeśli bowiem jakaś zmiana zostanie uznana za nieistotną, to jest dopuszczalna, nawet gdy nie została przewidziana w ogłoszeniu czy specyfikacji.
Trudno przesądzać, co w praktyce powinno być uznane za zmiany nieistotne. Każdy z przypadków trzeba badać indywidualnie, patrząc m.in. przez pryzmat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta