Rada rozliczy wójta z budżetu gminy
Każda uchwała musi mieć swój projekt. W przypadku absolutorium zastępuje go wniosek sformułowany przez komisję rewizyjną. To on powinien być przedmiotem głosowania
Podstawę prawną udzielenia absolutorium wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) stanowią przede wszystkim przepisy ustawy o samorządzie gminnym, ale nie tylko.
Wymienić także należy przepisy ustawy o finansach publicznych. Jeżeli chodzi o tę ostatnią, to warto pamiętać o tym, że absolutorium z wykonania budżetu za 2009 r. uchwala się na zasadach określonych w przepisach ustawy o finansach publicznych z 2005 r.
Regulacje zawarte w ustawie nowej, uchwalonej 27 sierpnia 2009 r., znajdą zastosowanie dopiero w 2011 r.
Wynika to wprost z art. 121 ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych, zgodnie z którym art. 267 – 271 nowej ustawy o finansach publicznych mają po raz pierwszy zastosowanie do sprawozdań z wykonania budżetów jednostek samorządu terytorialnego za rok 2010.
Harmonogram prac
Jest on wyznaczany przez dwie ważne daty określone w ustawie z 2005 r. o finansach publicznych. Są nimi 20 marca oraz 30 kwietnia. Pierwsza z nich wyznacza termin rozpoczęcia prac nad absolutorium, druga to ustawowy termin, w którym uchwała w sprawie udzielenia bądź nieudzielenia absolutorium powinna zostać podjęta.
Jak wynika z art. 199 ust. 1 starej ustawy o finansach publicznych, zarząd jednostki samorządu terytorialnego przedstawia, w terminie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta