Studia na koszt Unii
Środki na otwieranie nowych kierunków studiów, dofinansowanie nauki w języku angielskim, interesujące staże i stypendia, a także na budowę zaplecza dydaktycznego – właśnie na te cele uczelnie mogą otrzymać pieniądze z funduszy unijnych w konkursach ogłaszanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
To właśnie MNiSW pośredniczy w przekazywaniu środków unijnych dla wyższych uczelni. Na realizację IV programu operacyjnego „Kapitał ludzki” przeznaczonych jest 960 366 839 euro. Konkurs, dzięki któremu uczelnie mogą dostać środki z funduszy unijnych, właśnie trwa. W jaki sposób szkoły wyższe mogą się ubiegać o pieniądze z UE?
– Aby uzyskać dofinansowanie w ramach priorytetu IV programu operacyjnego „Kapitał ludzki”, uczelnie muszą złożyć do MNiSW odpowiednio przygotowany wniosek – tłumaczy Bartosz Loba, rzecznik prasowy MNiSW. – W każdym konkursie są określone kryteria formalne i merytoryczne, jakie muszą spełniać projekty przygotowywane przez uczelnie. Ocena formalna jest dokonywana przez przedstawicieli instytucji pośredniczącej, czyli MNiSW.
W trakcie oceny formalnej uczelnie mogą uzupełnić wniosek. Natomiast ocena merytoryczna jest dokonywana przez członków tzw. Komisji Oceny Projektów, w której skład wchodzą nie tylko przedstawiciele ministerstwa, ale przede wszystkim eksperci zewnętrzni – dodaje rzecznik.
Co mają z tego studenci?
Uczelnie, które dostaną dotację, mają bardzo duże możliwości. Mogą otwierać nowe kierunki studiów dziennych, podyplomowych i doktoranckich, a także dostosowywać programy na istniejących już kierunkach do zmieniających się potrzeb na rynku pracy. Ale nie tylko. – Uczelnie mogą rozszerzać ofertę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta