Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dotyk koi stresy

26 marca 2010 | Na zdrowie | Dorota Słomczyńska
Dotyk jest najstarszym i pierwotnym rodzajem  zachowania społecznego
autor zdjęcia: Danuta Matloch
źródło: Fotorzepa
Dotyk jest najstarszym i pierwotnym rodzajem zachowania społecznego

Masaż i uścisk to świetny sposób na relaks, odstresowanie i poczucie bezpieczeństwa. Dlatego psycholodzy, rehabilitanci i kosmetolodzy zachęcają, by częściej korzystać z dotyku w gabinetach fizjoterapii i ośrodkach SPA

Dotyk jest najstarszym i pierwotnym rodzajem zachowania społecznego, a zarazem wyjątkową formą kontaktu człowieka z człowiekiem – mówi Małgorzata Czachor z Zakładu Teorii Pielęgnowania na Wydziale Pielęgniarskim Akademii Medycznej w Lublinie. W swoim wykładzie „Dotyk jako element pielęgnowania pacjentów z chorobą nowotworową” zwraca uwagę na potrzebę dotyku w relacjach z pacjentem.

Z jej obserwacji wynika, że w praktyce opiekuńczej, od początku jej istnienia pielęgniarki były świadome roli i znaczenia dotyku, ale dopiero od blisko 20 lat to temat, który interesuje badaczy i doczekał się literatury. Dziś wiadomo, że dzięki dotykowi pielęgniarek i opiekunów chorzy łatwiej znoszą chorobę. W tym wypadku dotyk ma znaczenie rehabilitacyjne, terapeutyczne oraz opiekuńcze, a ponieważ dotyk należy do niewerbalnej formy porozumiewania się ludzi, można go rozpatrywać na dwóch poziomach: treści i relacji. Małgorzata Czachor zwraca też szczególną uwagę na emocjonalną rolę dotyku. – Dotykiem można pacjentowi przekazać duchowe wsparcie, bliskość, a co za tym idzie prowadzi on do poczucia bezpieczeństwa. Z drugiej strony dotyk może dać nadzieję na powrót do zdrowia. Dlatego odgrywa tak ważną rolę w relacjach z chorym.

Pierwotny zmysł

Skąd tak ogromne znaczenie dotyku w życiu człowieka?

– Dotyk to jeden z ważniejszych zmysłów człowieka. Dziecko już w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8583

Spis treści

Edukacja we wschodniej i północnej Polsce

Zamów abonament