Albo praca na umowę-zlecenie, albo żadna
Tysiące ludzi nie ma etatu, chociaż powinno. Tylko nieliczni idą do sądu walczyć o umowy o pracę. Inspekcji pracy trudno zmusić firmy do zmiany polityki
Państwowa Inspekcja Pracy w ubiegłym roku pomogła zamienić umowy-zlecenia na umowy o pracę prawie 8 tysiącom pracujących. Potrzebujących pomocy jest jednak więcej.
Albo praca na umowę-zlecenie, albo żadna – przed takim wyborem stają tysiące szukających zatrudnienia. W obawie o źródło utrzymania wolą nie walczyć o normalny etat.
– Polska staje się liderem w UE pod względem niestabilności zatrudnienia. Nie mamy nic przeciwko umowom cywilnoprawnym, ale tylko gdy są zawierane dobrowolnie. Niestety, coraz częściej ludzie poświęcają dla pracy uprawnienia pracownicze – mówi Jacek Smagowicz z Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Siła perswazji
PIP ma ograniczone możliwości wpływania na pracodawców. Co prawda może kierować do nich wystąpienia, nie mają one jednak charakteru decyzji administracyjnej, którą można wyegzekwować.
W jednym z supermarketów działających na terenie krakowskiego okręgu PIP...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta