Maluch nie uchroni przed zmianami
Można przenieść matkę trzylatka do innej niż umówiona pracy na maksymalnie trzy miesiące, o ile jest to uzasadnione potrzebami firmy, nie powoduje obniżenia pensji i uwzględnia jej kwalifikacje. To jednak nie wszystko
Zmiana warunków zatrudnienia wynikających z umowy o pracę (np. stanowiska pracy) co do zasady wymaga zgody pracownika lub złożenia mu pisemnego wypowiedzenia zmieniającego. Ustawodawca przyznał jednak pracodawcom prawo do czasowego powierzenia podwładnemu innej pracy w trybie nieformalnym oraz bez konieczności ubiegania się o jego zgodę.
W świetle art. 42 § 4 kodeksu pracy powierzenie innych zadań może nastąpić w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy i na okres nieprzekraczający trzech miesięcy w roku kalendarzowym. Taka zmiana nie może jednak powodować obniżenia wynagrodzenia i musi uwzględniać kwalifikacje pracownika.
Zakazy wyłączone
Kodeks pracy zawiera również przepisy chroniące interesy pracowników, w szczególności w zakresie związanym z ochroną rodzicielstwa. I tak, zgodnie z art. 178 § 2 k.p., rodzic opiekujący się dzieckiem do lat czterech nie może pracować w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy i poza stałym miejscem pracy.
Te zakazy mogą być jednak uchylone za zgodą samego pracownika. Strony stosunku pracy mogą ustalić, że pracownik rodzic będzie wykonywał pracę w porze nocnej na innym stanowisku i w innym miejscu niż wynikające z umowy o pracę oraz przez okres dłuższy niż trzy miesiące.
Dla celów dowodowych taka zmiana powinna być dokonana w drodze pisemnej, z wyraźnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta