Więzienie nie gwarantuje etatu
Możesz rozstać się z podwładnym w wieku przedemerytalnym, który odbywa karę pozbawienia wolności. Albo dyscyplinarnie, albo po miesiącu odsiadki. Tylko wymówienia dać mu nie wolno
– Pracownik złożył wniosek o urlop wypoczynkowy, a po nim o bezpłatny. Pracodawca zgodził się tylko na ten pierwszy. Mimo to pracownik po wyczerpaniu urlopu wypoczynkowego nie przychodzi do pracy. Okazało się, że miał jakiś zawieszony wyrok, który teraz musi odsiedzieć.
Zamierzam wysłać mu rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony bez wypowiedzenia z racji ciężkiego naruszenia obowiązków. Czy mogę tak postąpić, jeśli jest po 60 roku życia? – pyta czytelnik.
W tym wypadku bezpieczniejsze dla pracodawcy będzie rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia ze względu na nieobecność usprawiedliwioną dłuższą niż miesiąc (art. 53 ust. 1 pkt 2 kodeksu pracy).
Nieobecny usprawiedliwiony
Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może mu udzielić urlopu bezpłatnego, ale nie ma takiego obowiązku (art. 174 k.p.). Pracownik nie musi natomiast...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta